етикета


етикета
-ти, ж. Пр.
Прописи, за якими відбувається певна установча норма поведінки; поступок, церемонія.

Словник Лемківскої Говірки. . 2001.

Смотреть что такое "етикета" в других словарях:

  • етикетаж — іменник чоловічого роду …   Орфографічний словник української мови

  • лабела — (анг. label етикета) 1. натпис, етикета 2. ознака, карактеристика 3. комп. а) запис што служи за идентификација на диск, дискета или магнетна лента б) кај апликациите за табеларни пресметувања: текст поставен во ќелија …   Macedonian dictionary

  • сигнатура — (лат. signature) 1. етикета на лек што го содржи рецептот на лекарот 2. етикета на книга со податоци за нејзиниот распоред во библиотеката 3. знак на стока што ја означува нејзината суштина: 4. скратен потпис на уметникот на своето дело 5.… …   Macedonian dictionary

  • Andrea Teodora — Andrea (Андреа) Nom de naissance Andreeva Rumenova Teodora Naissance 23 janvier  1987 Sofia (Bulgarie) Nationalité Bul …   Wikipédia en Français

  • бандерола — (фр banderole) 1. лента од хартија со царински или даночен жиг, се обвива околу предметите што биле подложени на царинење, 2. хартиена етикета на стоката со која се докажува дека е платен данок, 3. пискул или гајтан на труба, 4. лента на која… …   Macedonian dictionary

  • вињета — (фр. vignette) 1. украсна шара во книга, обично на почетокот или на крајот на текстот првобитно тоа било слика на винова лоза, па оттаму името (фр. vigne лоза) 2. етикета на стока или на нејзината обвивка …   Macedonian dictionary

  • тикет — (анг. ticket) 1. книже, лист, хартија 2. возна карта 3. влезница 4. етикета 5. лоз …   Macedonian dictionary


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.